Pomalý pruh Slovenska: Nedokončená diaľničná sága

  • 9.NOVEMBER 2024
Ilustračný obrázok

Zatiaľ čo susedné krajiny, ako napríklad Poľsko, urobili v rozširovaní svojich diaľničných sietí výrazný pokrok, Slovensko postupuje pomaly a jeho rozvoj infraštruktúry trápia nesplnené sľuby a meškania. Za posledných 20 rokov sa na Slovensku ročne postavilo v priemere len 23 kilometrov nových diaľnic, čím Slovensko výrazne zaostáva za Poľskom a ďalšími európskymi krajinami.

Jedným z najvýznamnejších projektov na Slovensku je diaľnica Bratislava - Košice. Pôvodne sa sľubovalo, že projekt bude dokončený do roku 2010, ale stále nie je dokončený, čo poukazuje na výrazný kontrast medzi rozvojom infraštruktúry na Slovensku a u jeho susedov. Toto kritické spojenie medzi hlavným a druhým najväčším mestom krajiny nie je len pohodlnou, ale aj dôležitou súčasťou národnej infraštruktúry, ktorá by mohla podporiť hospodársku činnosť, uľahčiť obchod a zvýšiť mobilitu.

Posledný úsek tejto diaľnice, známy ako Turany Hubová, by mal preklenúť medzeru v dĺžke 13,5 kilometra. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhlásila verejnú súťaž na tento posledný úsek v auguste 2024, pričom výstavbu plánuje začať v roku 2025. Neexistuje však žiadny konkrétny záväzok, kedy bude projekt dokončený, a vládne odhady smerujú k dokončeniu okolo roku 2030.

Oneskorené projekty výstavby diaľnic na Slovensku viedli k rozsiahlym výzvam na vyvodenie politickej zodpovednosti. Politici opakovane sľubovali urýchlenie infraštruktúrnych projektov, ale často ich nesplnili. To vyvolalo nespokojnosť verejnosti, pričom občania spochybňujú efektívnosť verejných výdavkov a transparentnosť rozhodovacích procesov.

Pomalé tempo rozširovania diaľnic má aj širšie hospodárske dôsledky. Efektívna dopravná sieť je nevyhnutná na prilákanie investícií, umožňuje rýchly pohyb tovaru a poskytuje podnikom spoľahlivú logistiku. Dokončenie diaľnice Bratislava - Košice by mohlo stimulovať regionálny hospodársky rast, potenciálne prilákať zahraničných investorov a zvýšiť cestovný ruch.

Diaľničné výzvy Slovenska však zahŕňajú aj odpor miestnych komunít a environmentálnych skupín. Úsek Turany Hubová pretína citlivé prírodné oblasti, v ktorých sa nachádzajú rozmanité ekosystémy. Environmentalisti tvrdia, že výstavba diaľnic v týchto regiónoch by mohla narušiť biotopy, ovplyvniť miestnu biodiverzitu a viesť k nezvratným ekologickým škodám. Vyváženie rozvoja infraštruktúry s ochranou životného prostredia zostáva výzvou.

Na záver možno konštatovať, že problémy výstavby diaľnic na Slovensku poukazujú na zložitú súhru politickej zodpovednosti, ekonomických potrieb a environmentálnych záujmov. Dokončenie diaľnice Bratislava - Košice by znamenalo významný úspech v oblasti slovenskej infraštruktúry, ktorý by občanom poskytol rýchlejšiu a bezpečnejšiu cestu cez krajinu a podporil hospodársky rast. Keďže sa vláda snaží prekonať meškania, ktoré tento projekt poznačili, Slováci naďalej dúfajú, že do roku 2030 bude krajina konečne využívať výhody dokončenej diaľnice spájajúcej jej dve najväčšie mestá - cesty, ktorá bola dlho sľubovaná a netrpezlivo očakávaná.

Kategória: PolitikaEkonomika

SLEDUJTE NÁS