Špionážny softvér Pegasus na Slovensku?

  • 17.SEPTEMBER 2024
Ilustračný obrázok

Slovenská informačná služba (SIS) je pod drobnohľadom kvôli obvineniam, že môže vlastniť špionážny softvér Pegasus, ktorý je známy svojimi sledovacími schopnosťami. Tieto podozrenia vyvolali na Slovensku obavy o ochranu súkromia a možné zneužitie moci.

Pegasus, ktorý vyvinula izraelská spoločnosť NSO Group, je výkonný sledovací nástroj, ktorý umožňuje skrytý prístup k smartfónom a umožňuje úplný dohľad nad správami, hovormi, ovládanie kamery a mikrofónu. Systém Pegasus, ktorý bol pôvodne navrhnutý na boj proti terorizmu, sa spája s porušovaním ľudských práv, pričom vlády ho využívajú na útoky proti disidentom, novinárom a aktivistom.

Potenciálne používanie systému Pegasus zo strany SIS by mohlo mať vážne dôsledky pre slovenských občanov. Schopnosti špionážneho softvéru by mohli narušiť súkromie, potlačiť nesúhlasné hlasy a ohroziť novinárov, čo by viedlo k autocenzúre, ktorá podkopáva slobodu prejavu a demokratické hodnoty. Ak sa tieto kroky potvrdia, mohli by narušiť dôveru verejnosti v štátne inštitúcie.

Na vyriešenie týchto obáv musí slovenská vláda konať transparentne, dôkladne vyšetriť obvinenia a zvážiť legislatívne reformy na reguláciu sledovania. Medzinárodná spolupráca a iniciatívy v oblasti digitálnej gramotnosti sú tiež nevyhnutné na ochranu práv občanov a obnovenie dôvery v demokraciu.

SIS vo svojom vyhlásení poprela, že by vlastnila program Pegasus, a obvinila novinárov zo šírenia dezinformácií. Prezident Pellegrini tieto obvinenia odmietol, no zdôraznil potrebu transparentnosti a vyšetrenia týchto tvrdení. Ak by sa obvinenia potvrdili, bolo by pre Slovensko kľúčové zaviesť opatrenia, ktoré zabezpečia náležitý dohľad a reguláciu nástrojov dohľadu s cieľom chrániť práva občanov a zachovať dôveru verejnosti v štátne inštitúcie.

Keďže program Pegasus bol spájaný s porušovaním ľudských práv na celom svete vrátane útokov na novinárov a aktivistov, potenciálne používanie tohto špionážneho softvéru SIS vyvoláva vážne obavy z porušovania súkromia a zneužívania moci. Je nevyhnutné, aby slovenská vláda konala transparentne, dôkladne vyšetrila tieto obvinenia a zvážila legislatívne reformy na reguláciu nástrojov dohľadu s cieľom chrániť práva občanov a obnoviť dôveru v demokraciu.

SLEDUJTE NÁS