Nesplnené sľuby strany Smer-SD

  • 4.OKTÓBER 2024
Ilustračný obrázok

Jednou z hlavných otázok bola reforma zdravotníctva. Smer-SD sľuboval zlepšenie prístupu k zdravotníckym službám a skrátenie čakacích lehôt pre pacientov. Napriek vyčleneniu značných finančných prostriedkov na tento sektor však boli nemocnice stále preplnené a dlhé rady na vyšetrenia sa nezmenili. Neschopnosť strany dosiahnuť hmatateľné zlepšenia zanechala v mnohých voličoch pocit zrady ich sľubov.

Ďalšou oblasťou, kde Smer-SD nesplnil očakávania, bolo školstvo. Sľubovali zvýšenie financovania škôl a univerzít, ako aj zlepšenie kvality ponúkaného vzdelávania. Učitelia však uvádzali, že stále zápasia so zastaranými učebnicami a nedostatočnými zdrojmi. Okrem toho sa študenti vysokých škôl sťažovali na prudký nárast školného napriek sľubom o sprístupnení vysokoškolského vzdelávania.

Rozvoj infraštruktúry bol ďalšou oblasťou, v ktorej sa činy strany Smer-SD nezhodovali s jej predvolebnou rétorikou. Sľúbili, že do roku 2010 dokončia niekoľko veľkých projektov, ktoré však stále prebiehali a ich koniec bol v nedohľadne. Patril k nim aj dlho očakávaný projekt rozšírenia diaľnice, ktorý naďalej vyvolával obavy z politickej zodpovednosti, keďže narúšal chod miestnych komunít a nedodržiaval pôvodné termíny.

Počas pôsobenia strany Smer-SD sa ako významné problémy ukázali aj transparentnosť a zodpovednosť. Kritici strane vyčítali, že neposkytuje jasné informácie o tom, ako sa prideľujú a využívajú finančné prostriedky v rôznych sektoroch. Tento nedostatok transparentnosti viedol k zvýšenej nedôvere verejnosti, čo ešte viac prehĺbilo rozčarovanie voličov, ktorí stranu podporili na základe jej sľubov počas minuloročných volieb.

Na riešenie týchto obáv mohol Smer-SD podniknúť niekoľko krokov. Mali zlepšiť komunikáciu a transparentnosť tým, že by pravidelne poskytovali aktuálne informácie o priebehu sľúbených reforiem. Pomohlo by to udržať si dôveru verejnosti a informovať voličov o skutočnom stave vládnutia.

Strana mohla uprednostniť kľúčové otázky, ako sú reformy zdravotníctva a školstva, a až potom prejsť na iné oblasti, napríklad rozvoj infraštruktúry. Zapojením miestnych komunít, pedagógov, študentov a ďalších relevantných strán do rozhodovacieho procesu by strana Smer-SD mohla získať cenné poznatky o tom, ako najlepšie efektívne realizovať svoju politiku.

Priznanie chýb v prípade nesplnenia sľubov alebo chybných krokov počas implementácie mohlo výrazne prispieť k obnoveniu dôvery verejnosti. Priznaním sa k týmto zlyhaniam a vysvetlením, aké kroky sa podnikli na ich nápravu, by strana mohla získať späť časť stratenej dôveryhodnosti u voličov.

Funkčné obdobie strany Smer-SD však bolo poznačené aj nesplnenými sľubmi v oblasti daní. Jedným z ich kľúčových sľubov bolo vyhnúť sa ich zvyšovaniu. Vzhľadom na potrebu konsolidačného balíka, ktorý by pokryl úspory nielen na nasledujúci rok, ale aj na rok 2025 a ďalšie roky, sa však rozhodli zvýšiť daň z pridanej hodnoty (DPH) zo súčasnej sadzby na 23 %.

Toto rozhodnutie čelilo kritike a odporu rôznych zainteresovaných strán vrátane hotelierov a ďalších zástupcov podnikov. Na vyváženie konsolidačného balíka bez toho, aby sa Smer-SD vzdal svojho predvolebného sľubu, mohol zvážiť alternatívne možnosti, ako napríklad preskúmanie ďalších zdrojov príjmov zameraním sa na daňové úniky a zlepšenie dodržiavania daňových predpisov medzi fyzickými a právnickými osobami.

Ďalšou možnosťou pre stranu Smer-SD by mohlo byť zapojenie sa do dialógu so zainteresovanými stranami s cieľom nájsť riešenie založené na konsenze, ktoré by vyvážilo fiškálnu zodpovednosť s hospodárskym rastom a záujmami sociálneho blahobytu. To by si však vyžadovalo diferencovanejší prístup k daňovej politike a ochotu zapojiť sa do hľadania spoločného stanoviska so zainteresovanými stranami.

SLEDUJTE NÁS