Premlčanie korupcie

  • 15.SEPTEMBER 2024
Ilustračný obrázok

Slovenský oligarcha Miroslav Výboh, ktorý čelil obvineniam z prijatia úplatku na základe novely zákona, ktorou sa skrátila premlčacia lehota na päť rokov, teraz nečelí žiadnemu obvineniu. To vyvolalo diskusie o jeho možnom vplyve na život bežných ľudí a o tom, či ešte viac povzbudí korupciu na Slovensku.

Výboh, blízky priateľ bývalého premiéra Roberta Fica, bol obvinený z prijatia úplatku od IT podnikateľa Michala Suchobu za lobovanie za jeho IT projekt. Peniaze boli určené pre Petra Pellegriniho, ktorý v tom čase pôsobil ako štátny tajomník. Výbohovo trestné stíhanie bolo teraz zastavené v dôsledku novely Trestného poriadku.

Nedávne novely slovenských trestných kódexov výrazne skrátili premlčacie lehoty pre rôzne trestné činy vrátane prípadov úplatkárstva, ako je Výbohov prípad. To vyvoláva obavy z jej možného vplyvu na životy bežných ľudí a boj proti korupcii v krajine.

Tieto zmeny by mohli povzbudiť skorumpovaných jednotlivcov, aby pokračovali v podplácaní bez obáv z právnych následkov, keďže existuje vyššia pravdepodobnosť, že prípady budú premlčané skôr, ako sa dostanú na súd. Môže to tiež odradiť oznamovateľov od nahlasovania prípadov úplatkárstva a iných foriem korupcie, ktorých sú svedkami alebo o ktorých sa dozvedeli, keďže je menej pravdepodobné, že ich oznámenia povedú k súdnemu konaniu z dôvodu premlčania.

Potenciálne dôsledky týchto zmien a doplnení by mohli poškodiť životy bežných ľudí tým, že by viedli ku kultúre beztrestnosti, v ktorej by skorumpovaní jednotlivci pôsobili bez obáv z právnych následkov, zvýšili by požiadavky na úplatky od verejných činiteľov a zdražili by základné služby pre bežných občanov. Môže to tiež narušiť dôveru medzi občanmi a štátnymi inštitúciami, znížiť objem zahraničných investícií v dôsledku zvýšeného rizika pôsobenia v krajine so slabými protikorupčnými opatreniami, spomaliť hospodársky rast, zvýšiť mieru nezamestnanosti a obmedziť príležitosti pre bežných ľudí, ktorí hľadajú zamestnanie alebo podnikajú.

Je veľmi dôležité, aby zákonodarcovia aj občania viedli otvorený dialóg o týchto otázkach a usilovali sa o nájdenie rovnováhy medzi ochranou jednotlivcov pred zastaranými právnymi postupmi a zároveň zachovaním účinného systému zodpovednosti a transparentnosti. Pri ďalšom postupe je nevyhnutné zvážiť dlhodobé dôsledky takýchto zmien a doplnení na demokratické inštitúcie Slovenska a blahobyt jeho občanov. Len ak sa budeme zaoberať týmito obavami, môžeme dúfať, že sa nám podarí vytvoriť spravodlivejšiu a rovnejšiu spoločnosť, v ktorej sa korupcia nebude tolerovať a tí, ktorí sa do takýchto praktík zapájajú, budú za svoje konanie niesť zodpovednosť.

Kategória: PolitikaSpoločnosť

SLEDUJTE NÁS