Dôchodkový systém bez systému

  • 5.OKTÓBER 2024
Ilustračný obrázok

Návrh novely zákona o sociálnom poistení na Slovensku vyvolal značnú pozornosť a obavy ekonómov aj tvorcov politík. Cieľom návrhu zákona je zmeniť spôsob výpočtu dôchodkov ich naviazaním na 33 % priemernej mesačnej nominálnej mzdy namiesto súčasného systému založeného na životnom minime. Hoci by to mohlo zvýšiť vyplácanie dôchodkov, vyvolalo to diskusiu o finančných a sociálnych dôsledkoch.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny návrh odmietlo a varovalo, že by mohol mať vážne dôsledky pre národné hospodárstvo. Nový spôsob výpočtu by výrazne zvýšil finančné záväzky štátu, čo by znamenalo neprimeraný tlak na už aj tak napätý verejný rozpočet. Podľa odhadov by si zmena a doplnenie v prípade jej zavedenia vyžiadali v roku 2026 dodatočných 170 miliónov EUR, ktoré by sa v roku 2027 zvýšili na 276 miliónov EUR a v roku 2028 by dosiahli 400 miliónov EUR. Tieto predpokladané sumy vyvolali varovné signály medzi ekonómami, ktorí upozorňujú, že udržateľnosť dôchodkového systému by mohla byť ohrozená.

Kritici návrhu tvrdia, že by mohol prehĺbiť sociálnu nerovnosť, keďže by z neho mali prospech dôchodcovia, ktorí počas svojej kariéry zarábali vyššie platy, nepomerne viac ako tí s nižšími príjmami. Táto zmena by mohla vytvoriť dvojstupňový systém, ktorý by ešte viac prehĺbil ekonomické rozdiely v slovenskej spoločnosti. Na riešenie týchto potenciálnych problémov odborníci odporúčajú vyvážený prístup k dôchodkovej reforme, ktorý zahŕňa tvorbu príjmov aj riadenie výdavkov. Návrhy zahŕňajú rozšírenie daňovej základne, zlepšenie dodržiavania daňových predpisov a uprednostnenie vládnych výdavkov na základné služby.

Ďalším potenciálnym riešením, o ktorom sa diskutuje, je digitalizácia procesov verejnej správy. Modernizáciou operácií a znížením administratívnych nákladov by digitálna transformácia mohla pomôcť zmierniť časť finančnej záťaže. Digitálne systémy by mohli zefektívniť činnosti, znížiť množstvo papierovania a zlepšiť analýzu údajov, čo by umožnilo lepšie rozhodovanie a monitorovanie výkonnosti v rámci vládnych agentúr.

SLEDUJTE NÁS